Aplikácia gélu pre Mesto Moldava nad Bodvou

Mesto Moldava nad Bodvou

Gél proti holubom sme riešili na budove “Podnikateľkého inkubátora” ako ďalšie riešenie problému s premnoženými holubmi. Na objekt “Podnikateľký inkubátor” bolo použitých 400ks gélu. Celá aplikácia si vyžadovala hlavne bezpečnosť, nakoľko sa pracovalo vo výškach – na lanách.

Aplikácia gélov trvala 3 hodiny a vykonávala sa dňa 13. augusta 2020. Následne prebiehala 1x mesačná kontrola, kde sa pri každej zistilo že gél je stále 100% úspešný, budova okupovaná holubmi bola čistá, čo potešilo nielen nájomníkov objektu ale aj samotné Mesto. 

Odchyt holubov pomocou pascí sa v meste vykonáva pravidelne, aspoň 2x do roka. 

 

 

ČLÁNOK

https://kosice.korzar.sme.sk/c/22472596/moldava-pokracuje-v-boji-s-holubmi-pouziju-gel-ktory-vtaky-vidia-ako-ohen.html

 
MOLDAVA NAD BODVOU. Mesto Moldava nad Bodvou naďalej rieši problém s množstvom holubov.

Ako informovalo na svojej webovej stránke, znečisťovaniu verejných priestranstiev výkalmi týchto vtákov chce zabrániť opätovným odchytom aj plašením pomocou špeciálnych gélových náplastí.

Celkovo mesto na ochranu vynaloží okolo 5 000 eur.

Problém nevyriešili

Veľa holubov trápi najmä nájomníkov a návštevníkov Inkubátorového domu. V členitej streche si nachádzajú miesto na hniezdenie, pričom majú v blízkosti rieky Bodva dostatok potravy.

„Mechanická ochrana kovovými ostnatými zábranami je neúčinná a odchyt holubov realizovaný v minulom roku profesionálnou firmou znížil počet holubov o 980,” uvádza mesto s tým, že ani toto opatrenie a následné odplašovanie pomocou dravcov nebolo definitívnym riešením.

Po novom hniezdení a vyliahnutí mladých holúbät sa totiž tento problém opäť opakuje.

Gél proti holubom

Mesto má v pláne naďalej pokračovať v odchyte holubov inštaláciou pascí na uliciach Bartalosova, ČSA a Oslobodenia po dobu dvoch mesiacov.

„Plašenie holubov pomocou dravých vtákov, ktoré sa vykonávalo v minulosti, však nahradí novinka – aplikácia gélu, ktorý vyžaruje ultrafialové svetlo a to sa holubom javí ako oheň. Holuby sa ohňa boja a teda nesadajú na miesta, kde je aplikovaný,” vysvetľuje.

Podľa radnice musia gélové náplasti osadiť nahusto, pri Inkubátorovom dome pôjde o výškové práce.

Foto pred zahájením prác dva 10. 08. 2020

Fotogaléria počas aplikácie gélu dňa 13. 08. 2020

Foto - 100% účinnosť

Pridaj komentár